zdrowie

Refundacja z NFZ na zakup wózka inwalidzkiego, balkonika, produktów przeciwodleżynowych, cewnika

Refundację z NFZ możesz otrzymać na zakup wózka inwalidzkiego, balkonika, a także produktów przeciwodleżynowych. Dzięki temu kwoty, które zazwyczaj są wysokie zostaną choć trochę pokryte z NFZ.

W przypadku łóżka rehabilitacyjnego, podobnie jak przy pozostałych produktach można je po prostu zakupić. Wtedy warto skorzystać z refundacji z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkanie MOPS czy PCPR. Można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu.

Orzeczenie o niepełnosprawności nadaje urzędowy status osoby niepełnosprawnej. Jest ono podstawą do przyznania osobie niepełnosprawnej wszelkich świadczeń finansowych oraz korzystania z ulg i przywilejów:
– w instytucjach i urzędach, a nawet sklepach; pomocy udziela się im także w czasie wyborów lub w razie konieczności wystąpienia w sądzie,
– pomoc w procesie sądowym – w przypadku konieczności wystąpienia w sądzie, zezwala się na występowanie przed sądem podmiotów uprawnionych w imieniu tych osób,
– ulgi na przejazdy,
– niestosowanie się do wybranych znaków drogowych,
– możliwość wyznaczenia ogólnodostępnego zastrzeżonego miejsca parkingowego,
– ulgi pocztowe i telekomunikacyjne.

W przypadku osób dorosłych obniżony zostanie udział pacjenta w cenie nabycia cewników z 30% na 20% (kod P. 96.00). obowiązujące od 1 stycznia 2023 r.

Cewnik hydrofilowy refundacja

Wspomniane rozporządzenie wprowadza możliwość otrzymania refundacji cewnika hydrofilowego (kod P96). Dla osób z zatrzymaniem lub zaleganiem moczu, metoda cewnikowania przerywanego to sposób na zachowanie zdrowia nerek i utrzymanie komfortu życia. Zgodnie z rozporządzeniem, pacjent posiadający zlecenie, ma możliwość otrzymania w ramach limitu około 27 cewników hydrofilowych. Limit wynosi 144 zł na miesiąc, przy refundacji 70 procent.

Aby uzyskać zlecenie uprawniające do odbioru cewników jednorazowych w ramach refundacji należy udać się do lekarza.
Zlecenie na zaopatrzenie w sprzęt medyczny potwierdzone elektronicznie w systemie NFZ (e-potwierdzenie) można realizować w dowolnym sklepie medycznym.

Worki do zbiórki moczu z odpływem lub (worki jednorazowe urostomijne w przypadku nefrostomii) do 12 sztuk/miesiąc (na zleceniu) (wartość limitu/szt.: 6,50 zł w/szt worek do zbiórki moczu lub 16,00 zł w/szt – worek urostomijny) kod P.97 – refundacja NFZ – 100%, pacjent nic nie płaci.

Paski mocujące do worków do zbiórki moczu 2 sztuki albo pasek mocująco-ochronny do worków do zbiórki moczu 1 sztuka kod P.98 – (2 sztuki – pasek mocujący lub 1 sztuka – pasek ochronny – w miesiącu) – 100% refundacji (wartość limitu/szt: 25,00 zł (za 2 szt)/6 m-c),

Czy za pracującego studenta trzeba opłacać składki w ZUS?

Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Możesz również polubić…