Gładkie i błyszczące

27 czerwca 2021 0 Comments

Co zrobić żeby mieć zdrowe, lśniące włosy

Połysk włosa zależy od stanu jego keratynowej osłonki. Jest to zewnętrzna warstwa włosa, która chroni go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Włosy z uszkodzoną osłonką są suche, matowe, szorstkie. Trudno je rozczesać i ułożyć. Wyglądem bardziej przypominają siano niż jedwab, elektryzują się i „puszą”.

Osłonka włosa zbudowana jest ze zrogowaciałych komórek spłaszczonych jak rybie łuski. Są one poukładane wokół łodygi włosa, sklejone ze sobą i z warstwą korową przy pomocy tzw. spoiwa międzykomórkowego. Podstawowymi składnikami tego spoiwa są lipidy, w tym ceramidy, cholesterol, trójglicerydy i wolne kwasy tłuszczowe.

Włosy współczesnej kobiety są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników uszkadzających zewnętrzną warstwę włosa. Kobiety podążając za modą, często zmieniają kolor, używają prostownicy lub mocnej suszarki. Doktor Paradi Mirmirani, dermatolog z Kalifornii, opublikowała niedawno wyniki badań nad długoterminowymi skutkami codziennego używania mocno nagrzanej prostownicy. Okazuje się, że przegrzewanie włosów skutkuje zniszczeniem ich ochronnej warstwy oraz zwichrzeniem i łamliwością. Zdaniem pani doktor temperatura prostownicy nie powinna przekraczać 175°C.

Również nadmiar promieni UV, agresywne rozjaśnianie włosów, kąpiele morskie, zbyt częste mycie głowy szamponami o dużej zawartością SLS powodują uszkodzenie spoiwa międzykomórkowego. Z czasem osłonka włosa traci właściwości ochronne, a włosy swój piękny wygląd. Jeżeli ten stan się przedłuża, dochodzi do uszkodzenia warstwy korowej, czyli szkieletu włosa. Wówczas włosy zaczynają rozdwajać się i wypadać.

Jak temu zaradzić? Co robić, żeby poprawić nawilżenie włosów?

Po pierwsze, do mycia głowy należy używać łagodnych szamponów o prostym składzie i niskiej zawartości SLS, bez dodatku silikonów, NaCl, sztucznych barwników i substancji zapachowych. To podstawa prawidłowej pielęgnacji przesuszonych włosów.

Myjesz włosy codziennie? Cóż, od dziś nie musisz tego robić. Doktor Paradi Mirmirani, specjalizująca się w chorobach włosów, twierdzi, że codzienne mycie wcale nie jest włosom potrzebne. Wystarczy je myć co drugi dzień. głowy. Po umyciu włosów, szczególnie w twardej wodzie, trzeba na nie nałożyć odżywkę lub odrobinę specjalnego olejku do włosów.

Jeśli chcemy, możemy wzbogacić codzienną pielęgnację włosów o metody naturalne, “babcine”. Do ostatniego płukania dobrze jest używać naparów ziołowych lub mieszanki przegotowanej wody i octu jabłkowego, co pomoże zamknąć łuski włosa i tym samym nabłyszczyć je. Wodę z dodatkiem octu stosujemy w proporcji 2 łyżki octu na ok 500 ml wody. Płukanki ziołowe można sporządzić natomiast na bazie rumianku, skrzypu, tataraku i pokrzywy.