Olej rycynowy, tani a cenny

27 czerwca 2021 0 Comments

Olej rycynowy wytłacza się z nasion rącznika pospolitego, rośliny pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Rącznik jest bardzo trujący ale olej rycynowy jest pozbawiony szkodliwych właściwości ponieważ wyciska się go na zimno, a następnie wygotowuje w wodzie co powoduje rozkładanie się toksycznego białka – rycyny.

Olej rycynowy znany jest na świecie od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. To gęsta ciecz, bezbarwna lub jasnożółta o silnych właściwościach nawilżających. Obecnie używany jest w produkcji wielu kosmetyków.

Jego głównym składnikiem / 80-90%/ jest gliceryd kwasu rycynolowego. Można go również stosować w czystej postaci w domu do pielęgnacji skóry, włosów , paznokci, oraz brwi i rzęs.

Olej rycynowy wzmacnia włosy, sprawia, że stają się jedwabiste i błyszczące. Pomaga też w odbudowie łamliwych i wypadających brwi i rzęs. Świetnie nadaje się do demakijażu oczu. Wystarczy zwilżyć wacik wodą, nałożyć odrobinę olejku rycynowego i delikatnie oczyszczać rzęsy. Nie dość, że udaje się usunąć bez nadmiernego pocierania każdy wodoodporny tusz, to dodatkowo wzmacniamy rzęsy.

Olej rycynowy zmiękcza również naskórek wokół paznokci i przyśpiesza regenerację rozdwajających się płytek paznokciowych. Wystarczy przed pójściem do łóżka wmasować go w paznokcie. Można wcierać go również w całe dłonie. Mimo że pozornie jest tłusty, nie jest kłopotliwy w użyciu bo szybko się wchłania.