Kudzu dla alkoholików

Kudzu  dla alkoholików

Kudzu (Pueraria  lobata) jest byliną z rodziny bobowatych (dawne motylkowe) pochodzącą z wschodniej Azji.  Korzeń i kwiaty tej rośliny były stosowane jako lek w tradycyjnej medycynie chińskiej przez ponad dwa tysiąclecia. Opis naparu z kudzu był już zamieszczony w Farmakopea Shen Nong 200 lat p.n.e. podawał on, że wyciąg kudzu jest o smaku słodko-cierpkim, polecany jako środek przeciwgorączkowy, przeciwbiegunkowy, napotny, przeciwwymiotny. W klasycznych tekstach medycyny chińskiej polecany był także na sztywność karku, bóle szyi, oczu, stany gorączkowe, wysypkę. Opis zastosowania kudzu  w leczeniu alkoholizmu pochodzi z 600 r n.e.
kudzu1
Badania nad  rozpoznaniem aktywnych składników tej rośliny i mechanizmem ich działania podjęto dopiero w ostatnich trzech dekadach. W korzeniach  stwierdzono obecność znacznych ilości  izoflawonów, tj.  średnio od 1,77 do 12% suchej masy, w tym daidziny, daidzeiny, pueraryny i innych. Wykazano korzystny  wpływ  kudzu na  mięśnie gładkie, system naczyniowo-mózgowy i sercowo-naczyniowy. Wówczas to opracowano recepturę tabletek z kudzu które są sprzedawane w Chinach, Japonii, Australii, i innych krajach Azji na dusznicę bolesną, migrenę, nadciśnienie, ostrą nagłą głuchotę.  Natomiast na przeciwalkoholowe działanie kudzu nie zwrócono uwagi w tych badaniach, przypuszczalnie dlatego, że alkohol i nadużywanie jego nie było tak istotnym problemem w dwudziestym wieku w Chinach.

W krajach Europy i Ameryki, alkoholizm i nadużywanie alkoholu jest poważnym problemem zdrowotnym. W poszukiwaniu sposobów leczenia tej choroby zwrócono uwagę na bogate doświadczenia lekarzy  tradycyjnej medycyny chińskiej, którzy stosowali bezpieczne i efektywne środki w leczeniu z alkoholizmu. Wśród tych środków, które przetrwały historyczne doświadczenia i zostały wybrane na zasadzie prób i błędów były receptury chińskie zawierające suszone kwiaty i korzenie kudzu.  W oparciu o te informacje  rozpoczęto   współczesne badania nad możliwością leczenia choroby alkoholowej preparatami z kudzu.

kudzu12

Toksyczność ostra DL-50 suchego wyciągu etanolowego korzenia kudzu jest stosunkowo mała i wynosi dla myszy  2100 ±1200 mg /kg masy ciała. Po doustnym podawaniu myszom przez okres 2 miesięcy około 2000 mg /kg masy ciała  nie obserwowano istotnych zmian patologicznych w narządach wewnętrznych.

Suchy wyciąg korzenia kudzu podany doustnie szybko się wchłania i  gromadzi się w osoczu, wątrobie, śledzionie i nerkach.. Wydalany jest głównie w postaci siarczanów oraz glukoronianów z moczem oraz w żółci przez przewód pokarmowy.

Mimo braku informacji w dostępnej współczesnej literaturze naukowej wyników o badaniach klinicznych leczenia alkoholików preparatami z  kudzu i potwierdzenia ich  skuteczności na ludziach wydaje się, że mogą być one pomocne w  kuracji alkoholików.

Jan Oszmiański

Admin