Przykłady objawów boreliozy

Rumień wędrujący

Rumień wędrujący to charakterystyczna wysypka, która występuje w około 70% do 80% przypadków ukąszeń kleszcza. Rozpoczyna się od małej plamki, która powiększa się w ciągu dni lub tygodni, tworząc okrągły, trójkątny lub owalny kształt. Czasami wysypka przypomina cel na tarczy, ponieważ pojawia się jako czerwony pierścień otaczający centralną jasną powierzchnię. Wysypka, która może wahać się w rozmiarze, pojawia się od trzech dni do nawet kilku tygodni od ukąszenia kleszcza, najczęściej w miejscu ukąszenia. Wraz z rozprzestrzenianiem się infekcji wysypka może wystąpić w różnych miejscach na ciele.

Rumieniowi wędrującemu często towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból głowy, sztywność karku, bóle mięśni i zmęczenie. Te grypopodobne objawy mogą przypominać charakterystyczne dla powszechnych infekcji wirusowych objawy i zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.

Zapalenie stawów

Po kilku tygodniach od zarażenia boreliozą, u około 60% osób nie leczonych antybiotykami, mogą ujawnić się powtarzające bolesne ataki obrzękniętych stawów, które trwają od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Ból stawów może przemieszczać się z jednego stawu do drugiego. Najczęściej atakowane są kolana, jednak zwykle ból odczuwany jest w co najmniej jednym lub kilku stawach. U 10% do 20% nieleczonych pacjentów może rozwinąć się trwałe zapalenie stawów. Warto zauważyć, iż bardzo rzadko objawy te dotyczą palców u rąk.

Admin