Jak skutecznie leczyć boreliozę?

Borelioza jest jedną z kilku groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Według badań 29 proc. kleszczy, przenosi patogen odpowiadający za anaplazmozę – chorobę przypominającą nieco boreliozę, gdzie po pierwszych objawach przypominających zaziębienie czy grypę, występują komplikacje ze strony układu krążenia, stawów i serca. 21 proc. kleszczy było zakażonych krętkami Borrelia burgdorferi boreliozą, a 5,7 proc. było z kolei zarażonych pierwotniakami wywołującymi babeszjozę – chorobę podobną do malarii.

Często badane kleszcze nosiły patogeny więcej niż jednej choroby – najczęściej anaplazmozy i boreliozy, a były też przypadki, że nawet trzech naraz, w tym babeszjozy.

Kleszcze bywają też nosicielami groźnej choroby o podłożu wirusowym – odkleszczowego zapalenia mózgu. Wyniki badań pokazują, że to zagrożenie jest najmniejsze – wirusami zakażonych było ok. 0,1 proc. kleszczy.

Dlatego też wskazane jest wykonywanie testów na wykrycie wszystkich chorób odkleszczowych, a nie tylko tych, które mogą potwierdzić zarażenie boreliozą. W zależności od momentu ukąszenia zalecane są trzy pełne panele infekcji odkleszczowych:

  1. Badanie samego kleszcza na wszystkie patogeny związane z: boreliozą, kleszczowym zapalenie mózgu (KZM), ludzką anaplazmozą granulocytarną, babeszjozą (piroplazmoza), mykoplazma, toksoplazmoza– metodą genetyczną. W przeciągu 24 godzin można uzyskać wynik i wrazie zakażenia natychmiast przystąpić do leczenia.
  2. Jeśli nie minęły dwa tygodnie od ukąszenia i nie rozwinęła się jeszcze choroba, wskazane jest wykonanie testu metodą PCR Real Time na 6 patogenów przenoszonych przez kleszcze – Pełny Panel Infekcji Odkleszczowych. W ciągu kilku dni od zarażenia bakterie mogą być już obecne w ścięgnach, mięśniach, stawach i układzie nerwowym. Szybkie rozpoczęcie leczenia w efekcie wczesnej diagnostyki genetycznej może, więc zapobiec rozwojowi choroby i niebezpiecznym powikłaniom.
  3. Jeśli czas od ukąszenia jest dłuższy niż 2-3 tygodnie, wskazane jest wykonanie testu serologicznego, najlepiej Pełnego Panelu, który wykrywa również 6 patogenów związanych z boreliozą, kleszczowym zapalenie mózgu (KZM), ludzką anaplazmozą granulocytarną, babeszjozą (piroplazmoza), mykoplazma, toksoplazmoza.

JEST WYNIK TESTU I CO DALEJ?

PORADNIA CHORYCH NA BORELIOZĘ. Posiada ogromne zaplecze naukowe, co sprawia, że cieszy się ogromnym zaufaniem pacjentów. 

Admin