Wszystko, co należy wiedzieć o wybielaniu zębów

Wszystko, co należy wiedzieć o wybielaniu zębów

Idealnie białe zęby są marzeniem każdego. Śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie i urody, jest także niejako wizytówką człowieka sukcesu. Nie może zatem dziwić, że stale rośnie liczba osób decydujących się na zabieg wybielania i spełnienie marzenia o pięknych zębach. Podpowiadamy jak wybrać najlepszą metodę, z jakim kosztem powinnyśmy się liczyć i jakich efektów możemy się spodziewać.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia? Wydaje się jednak, że w tej kwestii możemy być spokojni. Według zapewnień specjalistów wybielanie jest bezpieczne i zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Warunek? Zabieg musi być wykonywany prawidłowo i zgodnie z zaleceniami stomatologa (dotyczy to zwłaszcza wybielania przeprowadzanego w domu).
Wybielanie nie osłabia struktury zębów, ani nie zwiększa ich podatności na próchnicę. Co prawda po zabiegu, może się zdarzyć, że pacjent będzie odczuwał czasową nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, lecz jeśli nie ustąpi ona w ciągu kilku godzin, z pomocą powinny przyjść nowoczesne pasty i żele przeciwko nadwrażliwości – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że dla dobra naszego zdrowia lepiej jeśli zrezygnujemy z wybielania zębów przy pomocy sody, cytryny czy soli. Zdarza się wprawdzie, że metody te zapewnią niewielki efekt, lecz przy tym poważnie uszkadzają szkliwo.

Przygotowania do zabiegu

Decydując się na wybielanie powinniśmy pamiętać, że koniecznym warunkiem jego rozpoczęcia jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą. To konieczność ze względu na zastosowanie w czasie zabiegu preparatów, które mogłyby wnikać do takich przestrzeni i podrażniać miazgę zęba. Na szczęście, wprawne oko stomatologa, podczas wizyty kontrolnej pozwoli ocenić, czy nasza jama ustna wymaga ingerencji, jeszcze przed rozpoczęciem wybielania.

Z reguły najwięcej problemów sprawia jednak nie stan uzębienia, a wybór odpowiedniej metody. Na rynku dostępny jest szereg preparatów wybielających, począwszy od past, żeli z nakładkami, czy nasączonych substancjami wybielającymi pasków. To wprawdzie bezpieczne i stosunkowo tanie metody, jednak w gruncie rzeczy nie przynoszące satysfakcjonujących efektów. W najlepszym wypadku usuwają kamień nazębny oraz naloty z kawy i papierosów, a nie rozjaśniają koloru szkliwa, ani zębiny.

Admin